Gebe Okulu
11 Şubat 2022

GEMLİK DEVLET HASTANESİ

ANNE SÜTÜ VE BAŞARILI EMZİRME POLİTİKAMIZ

 1. Hastanemizde Anne Sütünün bebekler için en ideal besin olduğu kabul edilmektedir. Anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla personel ve ebeveynlerle düzenli aralıklarla paylaşılan emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politikası hazırlanmış olup, tüm personel tarafından benimsenmiştir.
 2. Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası yasa benimsenmiştir. Kurumumuzda anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlanmasına izin verilmemektedir.
 3. Hastanemizde bebek dostu hastane komisyonu kurulmuş olup bu alandaki veri izleme ve sürdürebilirlik çalışmaları işbirliği içerisinde devam etmektedir.
 4. Hastanemizdeki tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda hizmet içi eğitim almış olup annelere destek olmak konusunda yetkin ve beceri sahibidir.
 5. Hastanemize başvuran tüm hamilelere anne sütünün önemi, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgi verilmektedir.
 6. Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz en kısa sürede ten-tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlanması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için destek olunmaktadır.
 7. Annelere, emzirmenin nasıl olacağı, emzirme yöntemleri ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
 8. Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek verilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir
 9. Hastanemizde kaldıkları süre boyunca anne ile bebek 24 saat aynı odada kalmaktadır.
 10. Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda destek olunarak, bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
 11. Emzirilen bebeklere yalancı meme, emzik ve biberon verilmemekte riskleri konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
 12. Ebeveynler, taburculuk öncesinde bebeklerini emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayacakları merkezlerle ilgili bilgilendirilmekte, taburcu olduktan sonra anne ve bebek bu konuda izlenerek, anne sütü vermeye teşvik edilmektedir.

 

        Gebe Okulu: Anne ve baba adaylarına gebelik süresinde verilen gebelik, doğum, doğum sonu dönem, emzirme ve bebek bakımı konularını kapsayan teorik, gebelik doğum ve lohusalık sürecini kapsayan uygulamalı egzersizlerin olduğu eğitim sürecidir.

        Amacımız; Hastanemize başvuran tüm gebelerin doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmaktır.

         Gebe Bilgilendirme Sınıfı olarak Nisan 2017 yılından beri hizmet veren birimimiz 2018 Eylül ayı itibariyle Gebe Okuluna dönüştürülmüş olup hizmet kalitesini arttırmıştır.

Gebe okulumuz tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamayı, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konularında bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlamıştır.

Hastane olarak gebelerimizin daha sağlıklı ve bilinçli bir gebelik, doğum ve lohusalık süreci geçirebilmeleri için donanımlı eğitimcilerimizle, 20 kişilik standartlara uygun düzenlenmiş eğitim ve egzersiz salonumuzla gebe okulu olarak hazırlanmıştır.

Gebe eğitimlerine katılabilmek için kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinden bilgi alabilir, gebe okulumuza kayıt yapılmaktadır. • 01f3c55f-c1c7-495e-8914-dad48ebc79a5.jpg
 • 60219f4a-426d-4940-aea9-ffcc03f40b2d.jpg
 • 7348066f-d842-4792-b167-32e166134b2d.jpg
 • 07e16f7c-8714-49fa-949d-dcd8f6323f37.jpg
 • 1eb88080-8e45-42b6-a53f-0a95e403a35c.jpg