Tıbbi Birimler
Acil Servis
Dahili No: 7579

        Acil servisimiz, hastanemizin acil servisine başvuran tüm hastaların en hızlı ve en doğru şekilde tedavilerinin yapılması için organize edilmiştir.

        Hastanemizin acil servisi, ayaktan gelen hastalarımız ve ambulansla gelen hastalarımız için ayrı ayrı olmak üzere iki hasta girişi mevcuttur. Acil servis içerisinde; hasta kayıt alanı, danışma, güvenlik, triaj noktası, yeşil alan polikliniği, sarı alan polikliniği ve kırmızı alan müdahale odası, 6 yataklı müşaade odası, soğuk buhar tedavisi odası, enjeksiyon ve ilaç uygulama odası, acil laboratuarı ve acil röntgen ünitesi, normal ve engelli hasta ve hasta yakınlarımız için tuvaletler, konforlu ve geniş bekleme salonumuz ve acil servis dışında bulunan polis noktamız ile hizmet vermektedir.

 

        Acil Servisimiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Acil servisimize il içinden ve dışından sürekli olarak hasta akışı bulunmaktadır. Başta adli vakalar, zehirlenmeler, düşmeler, travmalar, ateşli hastalıklar olmak üzere her türde acil vakalar başvurmaktadır. Hastalarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla gün içerisinde, 2 pratisyen hekim, eğitimli hemşire ve personelleri ile hizmet vermektedir.

 

Triaj: Acil servise başvuran hastalar triaj alanına yönlendirilir. Burada triaj görevlisi tarafından triaj skalasına göre ilk değerlendirmeleri yapılır, hastalar aciliyetlerine göre gerekli alanlara yönlendirilir.

 

Yeşil Alan: Genel durumu itibariyle stabil olan ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek sağlık sorunları bulunan hastalar, triaj tarafındanyeşil alana yönlendirilir. Hekimin muayenesine göre tetkik, tahlil istenen hastalar gerekli birimlere yönlendirilir. Hekim muayenesi biten hastaların reçeteleri hekimi tarafından düzenlenerek  muayene işlemleri bitmiş olur.

 

Sarı Alan: Hayatı tehdit eden bir yaralanması ya da hastalığı olmayıp bir süre bekleyebilecek hastalar triaj tarafından sarı alana yönlendirilir. Hekimin muayenesine göre tetkik, tahlil istenen hastalar gerekli birimlere yönlendirilir, gerekiyorsa konsultasyonları yapılır. Yatışı planlanan hastaların yatış işlemleri sağlık personeli eşliğinde yapılır. Yatışı yapılan hastaların, Yoğun Bakım Üniteleri gibi özellik arz eden birimlere nakli hemşire eşliğinde, diğer kliniklere nakli ise hastanın klinik durumuna ve hekim istemine uygun olarak yapılır.

Kırmızı Alan: Hayatı tehdit eden, hızlı yaklaşım, eş zamanlı değerlendirme ve tedavi gerektiren durumlar, kırmızı alana alınır. İlk müdahalesi uygulanır. Hastanın yakın takip ve tedavisi burada yapılır. Hekimin istemi doğrultusunda hemşire eşliğinde gerekli birime nakli sağlanır.

 

Enjeksiyon Odası: 18 yaş altı tüm reçeteli enjeksiyonlar ve hekim tarafından uygun görülen uygulamalar acil bilgi işlem görevlisi tarafından bilgisayar kayıtları yapıldıktan sonra uygulanır.

 

Müşahade Odaları: Hekim tarafından muayene edilen ve gözetim altında tutulması gereken hastalar gözlem odalarına alınarak mayi uygulama ve ilaç uygulanması benzeri işlemleri burada yapılarak hastalar gözlenir ve tetkik-tedavileri yapılır.

 

Acil Laboratuvarı: Acil servise başvuran hastaların gerekli tahlilleri burada yapılır.

 

Acil Röntgen: Acil servise başvuran hastaların radyolojik çekimleri burada yapılır.


Geri dönmek için tıklayınız


  • Kayıtlı haber bulunmamaktadır.